Próby osłonek naturalnych w procesie optymalizacji kosztów produkcji.

know_how

Przewaga naturalnych osłonek nad sztucznymi wydaje się być bezsporna. Warto jednak wspomnieć o kilku bardzo ważnych zaletach naturalnych jelit. Przede wszystkim jest to najbardziej oczywiste “opakowanie” dla kiełbasy i tak jak farsz jest pochodzenia zwierzęcego. Kiełbasa w naturalnej osłonce zyskuje nie tylko na smaku, ale i na wyglądzie. Ma ona wówczas matowy połysk i naturalną barwę. Osłonki naturalne są też ekologiczne. Nawet jeśli się ich nie je, bez problemu ulegają biodegradacji.

Surowiec naturalny, o którym mowa, musi oczywiście podlegać właściwej obróbce technologicznej, by mógł sprostać wymogom produkcji masowej. Jest to istotne choćby z uwagi na unijne restrykcje dotyczące przygotowywania żywności i jej komponentów.

Na rynku funkcjonuje wielu dostawców, choć należy podkreślić, że nie każdy dysponuje odpowiednim zapleczem technologicznym, aby prowadzić w pełni profesjonalne doradztwo. Firmy świadczące takie usługi na wysokim poziomie, popartym stosownymi kompetencjami stanowią mniejszość.

Kadek Sp. z.o.o. jest częścią firmy Peter Gelhard – światowej korporacji wyspecjalizowanej w produkcji osłonek naturalnych do kiełbas. Dysponuje więc bezcennym doświadczeniem wynikającym z wielopokoleniowej tradycji i z wypracowanego modelu produkcji osłonek naturalnych.

Jednym z zadań doradztwa technologicznego jest pomoc w wykryciu potencjalnych problemów, jakie mogą się pojawić podczas produkcji. Zazwyczaj ujawniają się już na etapie prób, które są ważnym procesem w doborze odpowiedniego jakościowo materiału. Seria bezpłatnych testów pomaga dobrać surowiec niezbędny do wytworzenia satysfakcjonującego produktu, tym samym prowadzi do zoptymalizowania kosztów produkcji. W praktyce próby wykazują również fakt, że cena jest tylko jednym z aspektów oferowanego produktu, wcale nie najważniejszym.

Równie ważne jak cena jest pochodzenie jelit oraz sposób ich przygotowania pod konkretne oczekiwania zamawiających, z uwzględnieniem możliwości linii technologicznej zakładu produkcyjnego. Jakość jest wartością określaną wymiernie. Mierzy się ją wydajnością uzyskaną w trakcie produkcji z jednego dnia, liczoną w stosunku do zużycia (zużycie jelit na sto kilogramów gotowego wyrobu).

Oczywiście koszt samej osłonki jest ważną składową niezbędną do kalkulacji finalnej produktu. Przykładem może być sytuacja z jelitami baranimi, których cena wzrosła przez zawirowania rynkowe. Cena samej osłonki podniosła zatem cenę gotowego produktu.

Warunkiem odpowiedzialnego doradztwa jest pomoc w eliminacji wszystkich niepożądanych skutków wykazanych podczas prowadzonych prób. Ze strony dostawcy osłonek możliwość zapewnienia pełnego asortymentu, zróżnicowany sposób konfekcjonowania, pochodzenie surowca i ciągłość produkcji stanowią podstawy ekonomiczne świadczące o potencjale współpracy.

Firma Kadek oferuje w większości jelita pochodzące z własnej produkcji. Jej ciągłość utrzymywana jest na wysokim poziomie, co jest istotne dla kontroli jakości oferowanych osłonek oraz dla wdrażania innowacji technologicznych. Przedsiębiorstwo realizuje zamówienia nie tylko na terenie kraju, ale także dla odbiorców europejskich. Dywersyfikacja odbiorców to ważny czynnik wpływający na jakość.

Rola profesjonalnego doradztwa technologicznego jest bardzo istotna w procesie udoskonalania produktu. Mając to na uwadze, warto się zdecydować na współpracę z firmą, która takie wsparcie oferuje na odpowiednim poziomie. Wystarczy kontakt telefoniczny lub mailowy (58 68 58 818 / info@kadek.pl), aby w Państwa firmie pojawił się na bezpłatnych testach przedstawiciel jednego z najlepiej wyspecjalizowanych producentów osłonek naturalnych na rynku.

Zapraszamy do współpracy.
Jeroen der Kinderen, Marcin Kuński

 

Pobierz artykuł w formie PDF